1

Kültürpark Evlendirme Dairesi

2

İsmet İnönü Sanat Merkezi

3

Pakistan Pavyonu Sergi Salonu

4

İzmir Sanat

5

Rus Pavyonu

6

Kültürpark Tenis Kulübü

7

Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı

8

Atatürk Açık Hava Tiyatrosu

9

Küçük Hayvan Polikliniği

10

Ada Gazinosu

11

Göl Gazinosu

12

Lunapark

13

Paraşüt Kulesi

14

Resim Heykel Müzesi

15

Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı

16

İzfaş

17

Mogambo Kafe

18

Taş Eserler Bölümü

19

Seramik Eserler Bölümü

20

Kıymetli Eserler Bölümü

21

Celal Atik Spor Salonu

22

Sergi Holleri

23

Dağ Gazinosu

24

Atlas Pavyonu

25

Mescit

26

Kaskatlı Havuz

27

Yunuslu Havuz

28

Havuz

29

Göl Gazinosu

30

Uzun Havuz

31

Celal Atik Yüzme Havuzu

32

Halikarnas Balıkçısı Bitkiliği

33

Kübana Restorant

34

Golf Gazinosu

35

Gül Bahçesi

36

Palmiye Korusu

37

Fuar Asayiş

38

Lunapark İdari Binası

39

Trafo Merkezi

KÜLTÜRPARK HARİTASI

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39

Kültürpark Evlendirme Dairesi

Kültürpark’ın mutlu birlikteliklere geçiş kapısı Evlendirme Dairesi, 1956 yılından bu yana İzmirlilerin belleğinde ve anı albümlerinde en özel yerlerden birine sahip. Binada hem evlilik işlemleri hem de nikâh töreni yapılıyor.

x

İsmet İnönü Sanat Merkezi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü'ne bağlı olarak işlev gören İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde; konser, seminer, söyleşi, konferans ve tiyatro gösterileri yapılıyor.

x

Pakistan Pavyonu Sergi Salonu

İzmir Enternasyonal Fuarı’na yıllarca ülke pavyonu olarak hizmet veren yapı, sergi salonu olarak kullanılıyor.

x

İzmir Sanat

26 Ağustos Kapısı yakınındaki İzmir Sanat, yıl boyunca; söyleşi, seminer, tiyatro, film gösterimleri, konserler ve sergilere ev sahipliği yapıyor. Merkez; 308 kişilik tiyatro ve sinema salonu, 80 kişilik oditoryum, dans prova salonu, sergi alanı ile sanatçılar için soyunma ve dinlenme odalarına sahip.

x
5

Rus Pavyonu

Uzay kafes sisteminin ilk örneğinin uygulandığı çatısıyla, Soğuk Savaş döneminde İzmir Enternasyonal Fuarı’ndaki en önemli simgelerden biriydi. Bugün bu alan, tenis kortu olarak kullanılıyor.

x
6

Kültürpark Tenis Kulübü

1941 yılında Dr. Behçet Uz, Reşat Leblebicioğlu, Nejat Eczacıbaşı, Said Odyak, Cahit Çeçen, Ali Halim Bayer, Sadi İplikçi ve Alaaddin Kazanova tarafından kurulduğundan bu yana sporcu yetiştirmeye devam eden kulüp, ulusal ve uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapıyor.

x

Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği tüm kültür, sanat, turizm etkinlikleri, Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanıyor ve düzenleniyor.

x

Atatürk Açık Hava Tiyatrosu

Sahne sanatlarının tüm dallarında gösterilerin düzenlendiği tiyatro; müzik, bale, modern dans, halk oyunları ve tiyatro gösterileriyle Türkiye ve dünyadan pek çok sanatçıyı ağırlıyor. 2 bin 870 izleyici kapasitesi ve yaz aylarındaki yoğun etkinlik programıyla İzmirlilerin buluşma noktalarından biri olan tiyatro, mayıs – eylül ayları arasında faaliyet gösteriyor.

x

Küçük Hayvan Polikliniği

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı Küçük Hayvan Polikliniği’nde, sahipsiz sokak kedilerinin kısırlaştırma, aşılama ve cerrahi müdahale operasyonlarını yapıyoruz.

x

Ada Gazinosu

Kültürpark’ın yapımı sırasında, üzerine kurulduğu yangın alanından toplanan molozlar ile bir ada, çevresinde de göl oluşturulmuştu. 1958’de mimar Rıza Aşkan’ın yaptığı ve halen faaliyette olan Ada Gazinosu, burada yer alıyor.

x

Göl Gazinosu

Kültürpark’ın üzerine kurulduğu yangın alanından toplanan molozlar ile bir ada, çevresinde de göl oluşturulmuştu. Halen faaliyette olan Göl Gazinosu, bu gölün kıyısında yer alıyor.

x

Lunapark

Şehirlerin eğlence yaşamında 20. yüzyılın başından bu yana yerini alan lunaparklar, İzmir’e yaklaşık yarım asır önce Kültürpark ile birlikte girdi. 13 bin 500 metrekare alana kurulu Lunapark; kamikazeden radara, elma kurdundan atlı karıncaya, çarpışan arabalardan perili şatoya dek onlarca elektrikli oyuncak ile her yaşa hitap ediyor.

x

Paraşüt Kulesi

1937 yılında açıldığından bu yana faaliyette olan kule, dünyada yalnızca 3 yerde bulunuyor. Türk Hava Kurumu İzmir Şubesi’ne bağlı olarak işletilen kule, her yaştan İzmirliye, hava koşulları uygun olduğu sürece yıl boyu hizmet veriyor.

x

Resim Heykel Müzesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Resim Heykel Müze'sine bağlı Kültürpark Sergi Salonu, şehrin kalbinde herkesi sanatla buluşturuyor. Resim, heykel, seramik, fotoğraf gibi pek çok sanat dalında kişisel ve karma sergilerin düzenlendiği galeride seminer, sempozyum, panel, konferans, sergi, festival, yarışma ve gösteriler de düzenleniyor.

x

Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin engellilere, kadınlara, çocuklara, gençlere ve yaşlılara yönelik tüm sosyal projeleri, bu daire başkanlığınca hazırlanıyor ve yürütülüyor.

x

İzfaş

Türk fuarcılık sektörünün öncü kuruluşu İZFAŞ (İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri), başta İzmir Enternasyonal Fuarı ve çeşitli ihtisas fuarları olmak üzere kültürel ve sosyal amaçlı etkinlikler düzenliyor. 7 Şubat 1990’da kurulan İZFAŞ, Türkiye’nin bu alanda hizmet veren en büyük kuruluşlarından biri ve Uluslararası Fuarcılık Endüstrisi Derneği’ne (UFI) üye ilk fuar organizatörüdür.

x

Mogambo Kafe

İzmir Fuarı’nın unutulmaz eğlence yerlerinden Mogambo, günümüzde ağırlıklı olarak konser mekânı olarak kullanılıyor.

x

Tarih ve Sanat Müzesi Taş Eserler Bölümü

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ve 2004 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devrettiği İzmir Tarih ve Sanat Müzesi’nin bu bölümünde Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait heykeltıraşlık eserleri ile mimariye bağlı plastik eserler sergileniyor. Smyrna ve Agora’ya ayrılmış özel kısımlar yer alıyor.

x

Tarih ve Sanat Müzesi Seramik Eserler Bölümü

1939 yılında Alman mimar Bruno Taut’un “Maarif Vekâleti Kültür Pavyonu” olarak yaptığı yapı, İzmir Tarih ve Sanat Müzesi’ne hizmet veriyor. Bu bölümde başta İzmir olmak üzere çevredeki antik kentlerin Prehistorik Dönem’den Bizans Dönemi’ne kadar zengin seramik koleksiyonları sergileniyor.

x

Kıymetli Eserler Bölümü

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi’nin bu bölümünde, İzmir ve çevresinin çeşitli malzemelerden en nadide eserleri bulunuyor. MÖ 6. yüzyıldan başlayarak Osmanlı İmparatorluğu’nun tüm dönemlerine ait altın, gümüş ve bronz sikkeler; Erken Tunç Çağı’ndan Bizans Dönemi’ne kadar altın, gümüş ve kıymetli taşlardan oluşan takılar; pişmiş toprak, cam ve madeni eserler sergileniyor.

x

Celal Atik Spor Salonu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nün faaliyet gösterdiği merkezde, 5-17 yaş grubuna ve 18 yaş üstü yetişkinlere çeşitli branşlarda hizmet veriliyor.

x

Sergi Holleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi fuar ve sergi hollerini, ihtisas fuarları ile İzmir Enternasyonal Fuarı’nın ihtiyaçlarını karşılamak için 2003’te yaptı. İhtisas fuarları, 2015’ten bu yana Gaziemir’deki Fuar İzmir’de düzenleniyor. İEF, İzmir Heykel Çalıştayı gibi etkinlikler hollerde devam ediyor.

x

Dağ Gazinosu

Celal Atik Spor Salonu’nun yanındaki kafeteryada, fast-food yiyecek ve içecek hizmeti veriliyor.

x

Atlas Pavyonu

Kaskatlı Havuz yakınında, yaklaşık 3 bin 500 metrekare alan üzerinde bulunan Atlas Pavyonu’nda İzmir Enternasyonal Fuarı döneminde sergiler açılıyor. Pavyon, diğer zamanlarda ise çoğunlukla konser salonu olarak kullanılıyor.

x

Mescit

Paraşüt Kulesi ile Kaskatlı Havuz arasındaki alanda, Atlas Pavyonu’nun yanında yer alıyor.

x

Kaskatlı Havuz

Urlalı mimar Hasan Mutafoğlu tarafından 1953 yılında tasarlanan ve yapılan havuz, iki yanında yer alan, Şadi Çalık’ın eseri kadın heykelleri ile birlikte Kültürpark’ın akla ilk gelen simgelerindendir.

x

Yunuslu Havuz

x

Havuz

x

Göl Gazinosu

Kültürpark’ın yapımı sırasında, yangın alanından arta kalan molozlar, bugün Ada Gazinosu’nun bulunduğu yerde toplanarak bir ada ve çevresinde de göl oluşturulmuştu. 1936’dan bu yana var olan göl, çevresindeki gazinolar ve üzerindeki su bisikletleriyle eğlence ve dinlence alanı olarak kullanılıyor.

x

Uzun Havuz

x

Celal Atik Yüzme Havuzu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nün yönetimindeki havuzda yüzme kursları veriliyor, ayrıca çeşitli müsabakalar düzenleniyor.

x

Halikarnas Balıkçısı Bitkiliği

Kültürpark’ın kuruluş aşamasında ağaçlandırılan ilk alan; Behçet Uz’un, dünyanın dört bir yanından getirilen bitkileri parka yerleştirmekle görevlendirdiği yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın (Halikarnas Balıkçısı) adını taşıyor.

x

Kübana Restorant

İzmir Fuarı’nın 1990’ların ortalarına kadar süren gazino eğlenceleri döneminde ünlü sanatçıları ağırlayan restoran, günümüzde yemek ve düğün organizasyonları için kullanılıyor.

x

Golf Gazinosu

İzmir Fuarı’nın unutulmaz eğlence yerlerinden Golf Restoran, günümüzde yiyecek içecek mekanı olarak kullanılıyor.

x

Gül Bahçesi

İzmirlilerin anılarında Kültürpark’ın en keyifli adreslerinden biri olan Gül Bahçesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından eskisi gibi yeniden düzenleniyor.

x

Palmiye Korusu

Kültürpark'taki mevcut Palmiye Korusu, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından korunup geliştiriliyor.

x

Fuar Asayiş

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Fuar Asayiş Ekipler Amirliği, Kültürpark’ın güvenliğinden sorumlu birimdir.

x

Lunapark İdari Binası

Eğlence merkezi Lunapark’ta hizmet veren tüm oyuncakların işletilmesi ve bakımından, tüm personelden sorumlu olan yönetim birimidir.

x

Trafo Merkezi

x

Trafo Merkezi

x

Alyans Heykeli

x

İsmet İnönü Büstü

x

Nazım Hikmet Heykeli

x

Atatürk ve İnönü Heykeli

x

Kadın Heykeli

x

Kadın Heykeli

x

Cevat Şakir Kabaağaçlı Büstü

x

Yelken Heykeli

x

Nejat Uygur Büstü

x